top of page

A SÁNDOR-PALOTA, AVAGY A KÖZTÁRSASÁGI ELNÖKI PALOTA A BUDAI VÁRNEGYEDBEN

A Budai Várnegyed turisták által leglátogatottabb terén, a Sikló várhegyi állomásánál található a Köztársasági Elnök hivatala a Sándor-palota. Node miért „holmi” Sándor-palota egy köztársasági elnöki rezidencia, és egyáltalán, ki volt az a Sándor..?

Az épületet a nagyon jó területi adottságokat felismerő és kihasználó Sándor Vince császári és királyi kamarás építtette (Pollack Mihály tervei alapján) a családjának. Ő kevésbé volt ismert mint fia, bár a krónikák alapján a fiának, Sándor Móric „Ördöglovasnak” nem kellett messze mennie, hisz a családi zizzentség már az édesapánál, Vincénél megmutatkozott: Vince például egy zárt folyosót építtetett a Sándor-palota és a Várszínház közé, hogy az esti színházi látogatásai alkalmával se kelljen kilépni a Sándor-palotából. No de a fia túltett mindenen. Sándor Vince halála után fia, Sándor Móric, azaz az Ördöglovas mai bulvárújságokba illő akciókat hajtott végre. Nem-nem, nem ivott, nem kártyázott, nem voltak pikáns kalandjai, sőt, arája csak egy volt: Metternich kancellár lánya. Viszont apja halála után megtanult lovagolni, és elképesztő kaszkadőr-mutatványokat hajtott végre a lovaival. Például a megörökölt Sándor-palota melletti lépcsőkön lovas-fogattal hajtott le-föl, lóháton átúszta a jeges Dunát oda-vissza, a Sándor-palota erkélyéről kizárólag lóháton ülve nézelődött, de előszeretettel lovagolt be más házak emeleti szintjére, szobájába, egyszerűen a vendégségbe. A személyzet is furcsán nézett sokszor a palota falain belüli nünükéire, hisz tartott udvari bolondot, magánorvosának fejéről almát lőtt le, és a személyzetnek adott etapokban lepedőbe kellett csavarni és dobálnia kellett az „Ördöglovast”. Aztán Sándor Móric gondolt egyet, eladta az egyedülálló adottságokkal rendelkező Sándor-palotát, és a csodálatos fekvésű tájjal körülvett - szintén a család tulajdonában álló - bajnai Sándor-Metternich kastélyba költözött. (Ahol például az első emeleti teraszról ugrott ki a lovával rendszeresen).

A bulvárhős után a Sándor-palota több grófi, nemesi család tulajdonába került, majd 1867-ben beköltözött a Sándor-palotába Andrássy Gyula miniszterelnök 1867-ben (ekkortájt került a palota állami tulajdonba - a Pallavicini családtól, csereingatlannal). Ezt követően a kor legnagyobb építésze, Ybl Miklós alakíthatta át a palotát: a földszintre irodákat tervezett, az emeletre a miniszterelnök lakását álmodta meg. A sármos Andrássy gróf és Sissi szerelmének legendája ezt a házat sem kerülte: míg az Operában titkos ajtó mögött találkozhattak, itt a Várszínházból titkos folyosón keresztül jutott el Sissi a Sándor-palotába.

A palotához más, a fentieknél sokkal komolyabb történelmi esemény is köthető: 1921-ben itt szállt meg egy nappal a lemondása előtt a száműzött IV. Károly osztrák császár és magyar király (aki állítólag titkos légyottokat folytatott Gombaszögi Frida színésznővel Frida szintén Budai Várnegyedbéli Dísz tér 6. szám alatt található házában); és 1941-ben itt lett öngyilkos gróf Teleki Pál miniszterelnök (tiltakozásul, hogy Magyarország részt vesz a németek oldalán Jugoszlávia lerohanásában).

bottom of page