top of page

ELSÉTÁLSZ A SZŰK VÁCI UTCÁBAN EGY RELATÍVE JELENTÉKTELEN ÉPÜLET MELLETT, ÉS KÖZBEN, HOGY MILYEN CSODÁT REJT BELÜLRŐL, EL SEM HISZED..! - BUDAPEST ÚJ VÁROSHÁZA STEINDL IMRE, AZ ORSZÁGHÁZ TERVEZŐJÉNEK ÖTLETE NYOMÁN

Hogy lehet a budapesti Új Városháza neve Új Városháza, miközben az új városháza nem a Váci utcában van, hanem a Városház utca 9-11-ben (tudod, az egyik oldala a Deák tér felé néz)..? Hát úgy, hogy a régi Új Városházát nem nevezték át, az új-új városháza meg szimplán Városháza lett, és ez az épület egyébként nem is a város házának épült (hanem Invalidus háznak - most is ez a neve), de városháza lett belőle. Az Új Városháza előtti Városházát lebontották, 1900 körül.

Huh, jó kis felvezető, és azért tudd, hogy az, hogy most Városház utcai Városháza van, semmit nem von le a régi Új Városháza patinájából, mert ha csak annyit mondunk, hogy az Új Városháza (amit most bemutatunk) az Országház tervezőjének, Steindl Imrének a vizuális alkotása, innentől kezdve minden magáért beszél. Egy relatíve egyszerű homlokzat mögötti elképesztően csodálatos, Európa-szerte párját ritkító díszlépcsőház gyönyörűen cizellált öntöttvas korinthoszi oszlopokkal, és amire nem számítottunk, egy csodálatos rejtett kinccsel, a neoreneszánsz díszteremmel. Keress a díszteremben Lotz Károly freskókat (6 hölgy a magasban), címereket (kp-i helyen a budapestit), kályhát, csodálatosan megmunkált fa padsorszéleket, működő órát..! Vessz el te is a részletekben..!

Tudd azért, hogy az említett „relatíve egyszerű homlokzat” is egyedülálló, mert ez volt az egyik legelső nyerstégla homlokzatú épület, és a Zsolnay kerámiadíszítések ilyetén jellegű használata sem volt akkor még elterjedt. Sétálsz a szűk Váci utcában, a Váci utcára nem jellemző relatíve jelentéktelen vizualitású épület mellett, és közben, hogy milyen csodát rejt, el sem hiszed..!

Érdekesség: A fővárosi közgyűlés jelenleg is itt tartja az üléseit. Az első ülés - amikor még frissfa illatú díszterembe mentek be a nagyok - 1875. március 24-én volt.

bottom of page