top of page

A TATAI ESTERHÁZY "KISKASTÉLY", AHOL MÉG FERENC JÓZSEF IS MEGFORDULT

Az Esterházy család XVI-XVII. században, Felvidékről induló terjeszkedése tudatos volt. Ennek a terjeszkedésnek egyik fontos mérföldköve a tatai uradalom megvásárlása és a területen történő nagy volumenű építkezés volt. Bár a család tagjai (legfőképpen a területet megvásárló családfő - gróf Esterházy József országbíró -) először arra gondoltak, hogy a megvásárolt területen található tatai várat újítják fel rezidenciának, de az átépítés során majdnem ráomlott az épület egy része Józsefre, így aztán később Esterházy (IV.) Ferenc (lejutottunk a tatai Szent Kereszt felmagasztalása templom kriptájába, ITT található Ferenc sírja) felkérte Tata városának kiemelkedő építészét Fellner Jakabot (ő is a tatai Szent Kereszt felmagasztalása templom kriptájában nyugszik), hogy a tatai vár szomszédságában kezdje el megtervezni az Esterházyak „kiskastélyát”. (Egy XVIII. századi családfa ábrán 150-nél is több Esterházy név szerepel, így igen-igen, jó pár Esterházy kastély van Magyarországon - pl. a fertődi -, no meg Ausztriában, sőt, még Horvátországban is találkozhatunk Esterházy kastélyokkal.)

A tatai területet megvásároló Esterházy grófi családnak nem csak a területszerzés, a kastélyépítés, könnyed kávézgatás, bálok szervezése volt a célja. Klasszikus gazdasági fellendülést hoztak Tatára a XVIII-XIX. században: téglagyár, cukorgyár, pezsgőgyár létesült, bányák nyíltak a környéken, amik a környéken lakók megélhetését is szolgálták.

Aztán. Kik jártak a kastélyban, azokban a terekben, amiket most mi is megmutatunk Nektek..? Pl. itt járt II. Vilmos német császár és I. Ferenc József osztrák császár és magyar király (talán Sissi-t is hozta magával), akik napokig tartózkodtak a kastélyban. Ugyanígy napokat tartózkodott a kastélyban IV. Károly és Zita. Ők a kastélykápolnában is jártak, a tóvárosi kapucinus rendház főnöke mondott misét a királyi párnak. De fontos eseményeknek is helyszínt biztosított a kastély, pl. itt írták alá a schönbrunn-i békét, ennek az egyik oldalszárny kis helyisége biztosított terepet (megmutatjuk ezt is). Ahogy az emeleti női szobákat, a földszinti férfi szobákat, a titkos, vagy intim lépcsősort (mely a férfi és női szobát kötötte össze), az egyedülálló, és megmaradt csempékkel és fajanszokkal ellátott fürdőszobát, a zöld szalont - az ősökről készített festményekkel -, és az épületen belül elhelyezett kastélykápolnát is, szóval gyertek velünk, utazzunk az időben..

bottom of page