top of page

ITT FORGATTÁK A 2025-BEN OSCAR-DÍJAT NYERT "A BRUTALISTA" CÍMŰ FILM EGYIK FŐ JELENETÉT. - BEVISZÜNK AZ ÓBUDAI GÁZGYÁR MESSZIRŐL IS LÁTHATÓ ÓRATORNYÁNAK ÉPÜLETÉBE

1873 és 1900 között, azaz alig 30 év alatt !két és félszeresére! nőtt Budapest lakossága. A főváros az újépítésű ingatlanokkal kapcsolatos döntéseit nem halogathatta tovább, újra kellett definiálni az utak, utcák, közterek létét, meg kellett induljanak a századelős bérházak építései. Budapest egy hatalmas méhkassá változott. A csodálatos századelős szecessziós épületeink, az utcáink, amiken ma is járunk, ebben az időszakban alakultak olyanná, amilyennek ma is ismerjük őket.

Ekkoriban nem csak a külcsín indult változásnak, szükséges volt fejleszteni a kevésbé látványos infrastruktúrát is: el kellett indítani például a közvilágítás kialakítását, így szükségessé vált egy modern, minden igényt kielégítő légszeszgyár felépítése, ami ellátja egész Budapestet gázzal.

Mi az a légszesz, hogyan hozták létre, és mire használta a főváros..?

A légszeszt városi gáznak is nevezhetjük, amit szén égetésével állítottak elő. A szén fővárosba történő juttatásához vasúti infrastruktúra-fejlesztésre, a szén légszesszé való átalakításához légszeszgyárra, a légszesz előállításához emberekre volt szükség.

Ezért épült fel 1910 és 1913 között az Óbudai Gázgyár, valamint annak munkástelepe és tisztviselőtelepe. Az Óbudai Gázgyár területén a szenet magas hőmérsékleten kémiai reakcióval különböző típusú gázokká alakították. Az előállított gázt a gyárban összegyűjtötték és tárolták, mint ahogy a mellékterméket, a kátrányt is.

Az Óbudai Gázgyárból (légszeszgyárból) a gázt csöveken keresztül eljuttatták a főváros egyes városrészeibe, hogy azt a házak és közterületek világítására használják. A gáz világító testekbe, úgynevezett gázlámpákba került, amelyek az utcák világítását biztosították. A gázlámpák égtek a városok közterein, parkjaiban és az utcákon, így azok a fővárost éjszaka is világossá tették, segítve a közlekedést, javítva a közbiztonságot.

Az Óbudai Gázgyár területe sok-sok épületből áll. Ebben az albumban a terület kuriózumát mutatjuk meg nektek: beviszünk titeket a kívülről is pompázatos, több toronyból álló ipari műemlékegyüttesbe, mely anno az említett gáz és annak mellékterméke, a kátrány tárolására szolgált. Érdekesség, hogy a 2025-ben három Oscar-díjat is bezsebelő „A brutalista” című film egyik fő jelenetét itt, a most bemutatott Óbudai Gázgyár legmagasabb tornyában forgatták.

Az Óbudai Gázgyár tornyai kívülről

A kívülről pompázatos, több toronyból álló Óbudai Gázgyár ipari műemlékegyüttese, mely anno a gáz és annak mellékterméke, a kátrány és a koksz tárolására szolgált. Az óratoronyban a gázt, a kisebb tornyokban a kátrányt és a kokszot tárolták.

Az Óbudai Gázgyár óratornya belülről

Az 56 méter magas óratorony belülről, az óraszerkezettel.

Az Óbudai Gázgyár óratornya belülről

AZ 56 méter magas óratorony csúcsa belülről. Oyan, mint egy katedrális. Nem véletlen, hogy a 2025-ben három Oscar-díjat is bezsebelő "A brutalista" című film egyik fő jelenetét, a templomépítést itt, az Óbudai Gázgyár legmagasabb tornyában forgatták.

Az Óbudai Gázgyár óratornya kívülről

Az 56 méter magas óratorony kívülről. Egy 10 emeletes lakóépület átlag 33 méter magas, az óratorony jóval túlszárnyalja. Az óratornyot víztoronynak is hívják, de alapvetően a gáz (légszesz) tárolására szolgált.

Az Óbudai Gázgyár óratornya belülről

Az Óbudai Gázgyár óratornyában középen egy szemet húzó, belső henger alakú mélység is tátong.

Az Óbudai Gázgyár óratornya belülről

Az Óbudai Gázgyár óratornyának kupola alatti része.

Az Óbudai Gázgyár óratornya belülről

Az Óbudai Gázgyár óratornyában középen a belső henger alakú mélység ajtaja látható, a háttérben az óraszerkezettel.

Az Óbudai Gázgyár óratornya

Kilátás a BudaiVárnegyed felé a Óbudai Gázgyár óratornyából.

Az Óbudai Gázgyár kátránytornya belülről

Ez az Óbudai Gázgyár három kisebb tornyának előtere. Az előtérből lehet átlépni a kátrány és koksz tárolására alkalmas három kis toronyba.

Az Óbudai Gázgyár kátránytornya belülről

Ez az Óbudai Gázgyár három kisebb tornyának egyike. Ezek a tornyok a gáz előállításakor termelődött melléktermékek, azaz a a kátrány és koksz tárolására szolgáltak.

Az Óbudai Gázgyár tornyai kívülről

A gázt (légszeszt) az óratoronyban tárolták, a kátrányt és a kokszot pedig a kisebb tornyokban, ahol gravitációs úton szétválasztották a könnyű és az útépítéshez használt nehéz kátrányt.

 

© ERRE-ARRA fotós ajánló

A honlapon szereplő összes tartalom a szerző tulajdonát képezi. A szerző viszont nem zárkózik el: tehát nyugodtan keresd, hogy az ő írásos engedélyével tudd hivatalosan leközölhetővé tenni az anyagait más site-okon, esetleg nyomtatásban. A szerzőt itt éred el: errearra.fotosajanlo@gmail.com

bottom of page