top of page

MIÉRT KERÜLT FEL MICIMACKÓ EGY VII. KERÜLETI HÁZ PORTÁLJÁRA..?

1870-ben épült ez a kétszintes bérház, melynek egyik lakásában élt nem is oly sokkal a bérház megépültét követően a népes Karinthy család. Népes, mert kilenc Karinthy gyermek született, hatan maradtak életben, többek között a méltán népszerűvé lett Karinthy Frigyes, és a nála két évvel idősebb nővére, Emília (Mici). Miért említjük éppen Emíliát Frigyes mellett - miközben kétségtelen, hogy ennek a Damjanich u. 27. szám alatti háznak az udvarán jó pár Karinthy tesó rúgta a port és a rongyból készült focilabdát - kevesen tudják. Pedig ha nincs Emília, lehet, nincs magyarul Micimackó sem, és ha nincs Micimackó magyarul, nincs Kolodko Micimackó miniszobra sem.. Mi végett írjuk ezt..? Emília volt az, aki !húsz idegen nyelvet ismervén! segített öccsének az idegen nyelvű könyvek fordításában. A nyersfordítást követően pedig Karinthy Frigyes jellemző játékos szófordulatai, nyelvi leleményei járultak hozzá ahhoz, hogy többek között A. A. Milne műve - szakemberek elmondásai alapján - az eredetinél sokkal élvezhetőbb magyar nyelvű olvasmánnyá vált.

Láttátok fentebb Emília neve mögött zárójelben a Mici szót..? Érdekesség, hogy bár A. A. Milne „Winnie the pooh”-nak nevezte főszereplőjét, Karinthy Frigyes Emília után - megköszönve Emíliának a sok-sok segítségét - „Mici”mackónak nevezte el a könyv főszereplőjét.

Megmutatjuk Kolodko Micimackó szobrát, majd ennyi Karinthy családinfó után exkluzivitásként megmutatjuk annak a háznak a belsejét, melynek udvarán a Karinthy gyermekek rúgták a port, és mely ház egyik ajtaja mögött megszületett Karinthy Frigyes 1887. június 24-én (más források alapján 25-én). Tesszük mindezt azért is, mert Kolodko, nem csak „gyártja” a miniszobrokat, hanem ha odafigyeltek, minden miniszobra mögött felfedezhetőek utalások, ami külön izgalmat és magyarázatot ad műveihez.

Helyszín: Budapest, VII. Damjanich u. 27.

bottom of page