top of page

A PÁLCIKALÁBAKON ÁLLÓ HÁROM BETONMONSTRUM

Ha a nyolcas úton Veszprémbe, Várpalotára, vagy éppen Balaton felé tartunk, kizárt, hogy lenne olyan, aki ne látta volna, és akiben ne fordult volna meg az a kérdés, hogy mi lehet, és közelről hogyan nézhet ki az a három hatalmas, egyenként is 20 emeletnyi panelház magasságát súroló betontölcsér monstrum Várpalota közelében. Az újabb urbex izgalmakat sejtető területet - a hajmáskéri laktanya extrém világát bemutató albumunk után - tudtuk, hogy elhozzuk ide, az ERRE-ARRA fotós ajánló követőinek is. Nem csak, hogy elhozzuk, az ominózus betontölcsér monstrumok egyikébe be is megyünk, megmutatjuk, hogyan néz ki egy ilyen belülről.

 

Ahhoz, hogy ennek a három betontölcsérnek a létezése értelmet nyerjen, látni szükséges, hogy nem csak a három betontölcsér, hanem az ezen a területen található további ipari épületek együttese alkotta meg az 1951. november 7-én nyíló, az első ötéves terv egyik modern ipari vívmányát, az Inotai Hőerőművet. Mi volt a cél a hőerőmű kialakításával..? Egy új szénerőmű létrehozása, mely segít villamos áramot termelni az országnak. Ezt a nép számára az 1953-as Pajtás újság így fordította le: az Inotai Hőerőmű rengeteg háztartás egynapi villamos energia szükségletét tudja biztosítani.

Egy ilyen gigaberuházás nem csak a magyar gazdaságra, hanem a térség társadalmára is hatással volt, így a projekt ezen a téren szintén erőteljes logisztikát igényelt. Több ezer alkalmazottja volt a hőerőműnek, az érkező és majd három műszakban dolgozó munkásokat és családjukat el kellett szállásolni, meg kellett szervezni az iskolák, egészségügyi létesítmények, élelmiszerközpontok (közértek/ABC-k) elérhetőségét, kulturális és szórakozási lehetőséget kellett biztosítani a dolgozók számára. Az előbbieket a területen kívül, a kulturális intézményt a területen belül hozták létre. A területen belül létrehozott Béke Művelődési Házat is bemutatjuk, itt anno rendszeresek voltak a színházi előadások, volt könyvtár, büfé, étkező- és sajtószoba is. A Béke Művelődési Ház 2008-ban egyedi műemléki védettséget kapott, a kiemeltebb helyiségeket a kor neves művészeinek (pl. Rozsda Endre, Kovács Margit) képzőművészeti alkotásai díszítik. Ebben az épületben igazán megélhető a retro életérzés.

És ha már kultúra, ne felejtsük azt a tényt sem, hogy ide, a szikár és csupasz, rideg és terméketlen, a Bakony lábainál örökös széllel dacoló területre érkezett raktárosnak Hamvas Béla író, filozófus, és ne hagyjuk ki még az egyéb értelmiségi területeken jártas, név nélküli, de szakmunkás munkaviszonyba kerülő, a rendszer által nem kedvelt értelmiségieket sem.

Ha pedig hírnév, lássuk, melyik világhírű színész cipője lett szénporos az Inotai Hőerőmű területén. Nem is olyan rég forgatott itt az Oscar-díjas Mel Gibson, Brad Pitt, a szintén Oscar-díjas Jennifer Lawrence, és forgatott itt a manapság oly felkapott Ryan Gosling is. Volt, aki nem nagyon akart kimozdulni a területről (Jennifer Lawrence például egy ide behúzott lakókocsiban lakott), de volt, aki szabadidejében bejárta a Balaton-felvidék jó pár gasztro helyét (Mel Gibson).

 

Milyen építményeket láthattok ebben az urbex-albumunkban..?

  • A három betontölcsér hivatalos neve: hűtőtorony. A megfotózott hűtőtornyokat két világhírnévre szert tett Kossuth-díjas mérnökünk, Heller László és Forgó László tervezte. A három, pálcikalábakon álló betonmonstum mind kívülről, mind belülről laikusként is lenyűgöző.

  • Közvetlen a négy emeletes, ma már C típusú irodaháznak sem nevezhető épület mögött hat emeletnyi magas félkarú óriás (ez a főépület) karjának „vénája” egy szalag. A környékről libegő csilléken, a Bakonyból vasúttal hozott szenet az óriás karjának aljában aprították fel, majd a felaprított kőszenet a kar szalagja szállította fel a hatodik emeletre, ahol a nyersanyag a kazánokhoz, majd onnan a kazánokba került.

  • Kevésbé látványos, mégis a hőerőmű szíve a turbinaház. A kazánok óránként 86 tonna 500 fokos gőzt nyomtak a főépület melletti turbinaház turbináiba, ezekből 20 000 kW/óra energia jutott a hálózatba. Ez rengeteg háztartás egynapi villamos energia szükségletét tudta biztosítani. A turbinaház turbináit sajnos nem tudjuk bemutatni, ellenben a turbina nélküli hatalmas teret igen, ami az Inota Fesztivál központi épülete.

  • Említettük, hogy a kazánok óránként 86 tonna 500 fokos gőzt nyomtak ki magukból. Óránként 86 tonna bármiből is, óriási mennyiség, amit valahogy meg kellett fogni, bent kellett tartani a rendszerben. Ezt a célt szolgálták az Inotai Hőerőmű területének talán legérdekesebb építményei, a már fent említett Heller László és Forgó László tervezte, pálcikalábakon álló három betonmonstrum, a három hűtőtorony. A gőzturbinákból kilépő gőzt a betonmonstrumokhoz vezették, tiszta vízzel keverték a tornyok csőrendszereiben és speciális fúvókáiban (a fotókon mutatjuk a hűtőtornyok belsejét is, a mára szedett-vedett csőrendszerekkel), így a gőzből ismét víz lett (amit a hűtőtorony pálcikalábai alatt található medencében tároltak - mutatjuk a medencét is), az újrahasznosított vizet pedig újra a kazánokba tudták vezetni. Azt a minimális mennyiséget amit nem sikerült hasznosítani, gőz formájában felszállt a tornyokon keresztül a levegőbe. 

  • Ezen urbex albumunk utolsó épülete a már fent bővebben kifejtett, 2008-ban egyedi műemléki védettséget is kapott Béke Művelődési Ház.

Inotai Hőerőmű

A négy emeletes, ma már C típusú irodaháznak sem nevezhető épület mögött hat emeletnyi magas félkarú óriás (ez a főépület) karjának „vénája” egy szalag. Az oda szállított, felaprított kőszenet a kar szalagja vitte fel a hatodik emeletre, ahol a nyersanyag a kazánba került.

Inotai Hőerőmű

Az erőmű 105 méter magas kéményét 2011 szeptemberében balesetveszély miatt felrobbantották. Ami ezen a képen látható, az a kémény maradványa, átmérője hasonló a mellette álló épület alapterületéhez (nem kicsi).

Inotai Hőerőmű

Az Inotai Hőerőmű főépülete kívülről.

Inotai Hőerőmű

Az Inotai Hőerőmű főépülete belülről. A Szárnyas fejvadász 2049 című, Ridley Scott forgatókönyve nyomán készült film egyes jeleneteiben egyértelműen felismerhető a helyszín.

Inotai Hőerőmű

Az Inotai Hőerőmű főépülete belülről - részlet. A Szárnyas fejvadász 2049 című, Ridley Scott forgatókönyve nyomán készült film egyes jeleneteiben egyértelműen felismerhető a helyszín.

Inotai Hőerőmű

Az Inotai Hőerőmű főépülete belülről - részlet. A Szárnyas fejvadász 2049 című, Ridley Scott forgatókönyve nyomán készült film egyes jeleneteiben egyértelműen felismerhető a helyszín.

Inotai Hőerőmű

Az Inotai Hőerőmű főépülete belülről - részlet. A Szárnyas fejvadász 2049 című, Ridley Scott forgatókönyve nyomán készült film egyes jeleneteiben egyértelműen felismerhető a helyszín.

Inotai Hőerőmű

Kevésbé látványos, mégis a hőerőmű szíve a turbinaház. A turbinaház turbináit sajnos nem tudjuk bemutatni, ellenben a turbina nélküli hatalmas teret igen, ami az Inota Fesztivál központi épülete.

Inotai Hőerőmű

A kazánok óránként 86 tonna 500 fokos gőzt nyomtak a fent megmutatott turbinaház turbináiba. Óránként 86 tonna bármiből is, óriási mennyiség, amit meg kellett fogni, bent kellett tartani a rendszerben. Ezt a célt szolgálta a Heller László és Forgó László által tervezett, pálcikalábakon álló három betonmonstrum, a három hűtőtorony.

Inotai Hőerőmű

Inotai Hőerőmű, hűtőtorony részlet.

Inotai Hőerőmű

Inotai Hőerőmű, hűtőtorony részlet. A betonmonstrumba az oldalában kb. 15-20 méter magasan látható kis ajtón lehet bejutni.

Inotai Hőerőmű

A gőzturbinákból kilépő gőzt a betonmonstrumokhoz vezették, azt tiszta vízzel keverték a látható csőrendszerekben, így a gőzből ismét víz lett, amit a hűtőtorony pálcikalábai alatt található medencében tároltak (mutatjuk majd a medencét is). Az újrahasznosított vizet pedig újra a kazánokba vezették. Amit pedig nem sikerült hasznosítani, az gőz formájában felszállt és távozott a kémény kürtőjén keresztül.

Inotai Hőerőmű

A gőzturbinákból kilépő gőzt a betonmonstrumokhoz vezették, azt tiszta vízzel keverték, ami a látható csöveken és betonrésen keresztül a hűtőtorony pálcikalábai alatt található medencébe folyt le. Amit pedig nem sikerült hasznosítani, az gőz formájában felszállt és távozott a kémény kürtőjén keresztül.

Inotai Hőerőmű

A hűtőtorony pálcikalábai alatt található medence-részlet. Ebben a meleg vizű medencében elmondások alapján többször ellazultak a kor munkásemberei.

Inotai Hőerőmű

Inotai Hőerőmű hűtőtornyának ég felé vezető kürtője, belülről.

Inotai Hőerőmű

A pálcikalábakon álló, 20 emeletnyi magas betonmonstrum. Lélegzetelállító látvány, lélegzetelállító mérnöki munka.

Inotai Hőerőmű

Inotai Hőerőműben termelt elektromos áramot elosztó épület-részlet.

Inotai Hőerőmű

Inotai Hőerőműben termelt elektromos áramot elosztó terület-részlet.

Inotai Hőerőmű

A területen belül létrehozott Béke Művelődési Ház bejárata. Az épület 2008-ban egyedi műemléki védettséget kapott. A kiemeltebb helyiségeket a kor neves művészeinek (pl. Rozsda Endre, Kovács Margit) képzőművészeti alkotásai díszítik.

Inotai Hőerőmű

Béke Művelődési Ház könyvtárhelyiségének olvasó pontja. A falon Bernáth Aurél Kossuth-díjas festő olajszekkója, közepén a múzsával és az őt mintázó festővel. Körülöttük a nagyfeszültség (bal oldalon fent) alatt kiránduló munkások megpihennek, újságot és könyvet olvasnak, családjukkal foglalatoskodnak.

Inotai Hőerőmű

Béke Művelődési Ház könyvtárhelyiségében található emlékkönyv, csupa szép bejegyzéssel. Ez a bejegyzés 1968-as.

Inotai Hőerőmű

Béke Művelődési Ház emeleti folyosója, retro falpanellel, rajta a gyár területén készült retro fotókkal.

Inotai Hőerőmű

A Béke Művelődési Ház földszinti oldalbejáratnál az étterem előtti kis csarnok egyik falán Rozsda Endre - mára világhírű festő - János vitéz című mozaikja látható.

Inotai Hőerőmű

A Béke Művelődési Ház színháztermének előterében Fónyi Géza Almaszüretének gyümölcsszedői láthatóak. Ezen mozaikkal szemben, a színházterem bejárata fölött Hincz Gyula mozaikja található (következő fotó). Igazi retro csemegék.

Inotai Hőerőmű

A Béke Művelődési Ház színháztermének előterében látható Hincz Gyula 1958-as, 49 négyzetméteres mozaikja, amely előadásra készülő fiatalokat ábrázol. A 49 négyzetméter egy átlagos lakás alapterülete. Ugye, nem is kicsi..?

Inotai Hőerőmű

Béke Művelődési Ház színháztermének előtere, jellegzetes retro életérzéssel.

Inotai Hőerőmű

Béke Művelődési Ház színházterme. Itt művelődhettek a munkásemberek családjaikkal a műszakjuk után.

Inotai Hőerőmű

A Béke Művelődési Ház éttermének végében Kovács Margit keramikus jellegzetes, felismerhető alakjait ábrázoló dombormű található.

Inotai Hőerőmű

A hat emeletnyi magas főépület előtt, nem messze az Inotai Hőerőmű bejáratától Kerényi Jenő szobrászművész 1953-as szobra látható. A szobor egy munkásnőt, egy munkásférfit és a vezetőjüket ábrázolja. Hamvas Béla író, filozófus is ezen szoborcsoport mellett ment el minden nap a raktárhoz, ahol dolgozott.

bottom of page