top of page

MAGYARORSZÁG EGYIK LEGNAGYOBB BAROKK KASTÉLYA, AMI TEMPLOMOT, SŐT, SZÍNHÁZAT IS REJT - GÖDÖLLŐI KIRÁLYI KASTÉLY

 

Grassalkovich-kastély, vagy „Sisi-kastély”, vagy Gödöllői Királyi Kastély, vagy hogy..?

Magyarország egyik legnagyobb barokk kastélyát a XVIII. század egyik legtekintélyesebb főura Grassalkovich I. Antal építtette családjának (akit egyébként Mária Terézia német-római császári hercegnő, osztrák főhercegnő, magyar, cseh és német királyi hercegnő, 1740-től Ausztria uralkodó főhercegnője, magyar és cseh királynő, német-római császárné - huh - is meglátogatott itt, a kastélyban - micsoda megtiszteltetés lehetett ez akkor -). Grassalkovich III. Antal örökös nélkül halt meg, így a kastélyt egy belga bank, majd 1867-ben a magyar állam vásárolta meg, és felújítási, átalakítási munkálatok után koronázási ajándékként I. Ferenc Józsefnek, és Erzsébet királynénak (Sisinek) adományozta, így az a királyi család pihenő rezidenciája lett. Hát, így lett a Grassalkovich-kastély „Sisi-kastély”, egészen pontosan Gödöllői Királyi Kastély.

Sisi imádott itt lenni, olyannyira, hogy összesen 2667 napot (7,3 évet) töltött Magyarországon, ebből több, mint 2000 napot Gödöllőn és a budai várpalotában, vagy éppenséggel a budai várnegyed épületei között sétálva. A Gödöllői Királyi Kastély Sisi minden kedvteléséhez ideális helyszínnek mutatkozott. A kastély 136 helyiségből állt 103 lakószobával (ebből 67 szoba csak a személyzeté volt). Sisi és Ferenc József szobáit a díszterem (majd mutatjuk) választotta el egymástól (a szobákat is mutatjuk, Sisi szobái a kedvenc virágának színe, az ibolya lila alapján felismerhető, bár a hálószobája bordó dominanciájú - Sisi ugyanazt a hálószobát használta, amelyet Grassalkovich I. Antal Mária Terézia királynőnek építtetett gödöllői látogatása alkalmával 1751-ben -), Ferenc József szobái a bordó, Mária Valéria főhercegnő, legkisebb gyermekük szobájának színe világoskék). A kastély épületegyüttesének egyik északi oldalszárnyában található az 1749-ben épült kastélykápolna, így a királyi családnak saját kastélytemploma is volt (igen-igen, ki sem kellett menni az épületből, a lakosztályok közvetlen összeköttetésben álltak a templom „páholyával” hivatalos nevén az Oratóriummal, ahol még külön egy kis oltárfülke is található), és hát ugyanilyen luxus a Gödöllői Királyi Kastély másik, déli oldalszárnyában található 100 főt befogadó Barokk kastélyszínház is. (Bár ezt a részt Sisiék idején szobákká alakították át). Az épületen belül közelíthető meg a lovarda. Korábban az épületszárnyak nem voltak ennyire könnyen átjárhatók, Sisi számára épített verandától kiindulva egy fedett átjárót építettek a lovardáig és az istállókig, hogy könnyen eljusson kedvenc lovaihoz, viszont ha kivágyott, a 28 hektáros kertben (ez kb. 60 db focipályányi terület) tölthette az egész napját, amit az ő igényei szerint alakítottak ki.

Ha megpillantod a Gödöllői Királyi Kastélyt, időutazol. Elképzelheted gróf Grassalkovich I. Antalt, ahogy fogadja hintójából kilépő Mária Teréziát, vagy ha belépsz az épületbe, a díszteremben bálozó szereplővé avanzsálódhatsz, de elképzelheted, hogy épp Sisinek szállítmányozod a személyzet tagjaként kedvenc süteményét a délutáni teája mellé, miközben Ferenczy Ida elmeséli a királynénak, hogy gróf Andrássy Gyula a hideg idő ellenére milyen jót korcsolyázott a városligeti tavon.

Gyere velünk, megmutatunk sokmindent, hogy aztán nagy kedvvel, esetleg élőben is szemrevételezhesd ezt a csodálatos barokk kastélyunkat.

bottom of page