KÖRPANORÁMÁS KILÁTÁS A BUDAI VÁRNEGYED LEGRÉGEBBI TEMPLOMÁNAK, A MÁRIA MAGDOLNA TEMPLOMNAK A TORNYÁBÓL
Bár a Budai Várban található Mária Magdolna templom nincs benne a top 3-ban a budapesti legmagasabb templomainkat tekintve (Szent István Bazilika - 96 m, Szent László templom - 83 m, Mátyás templom - 78 m), viszont ha a Budai Várhegy magasságához (175 m) hozzáadjuk a templom magasságát, a Mária Magdolna templom egyből bekerül a top 3-ba, a listáról letaszítva a Szent László templomot. A méreteken felül az sem elhanyagolható tény, hogy ez a templom(rom) a Budai Várnegyed legrégebbi templomának számít, merthogy több mint 800 éves.
Hogy képzeljük el a 800 évvel ezelőtti Budai Várhegyet..? Laktak itt németek (övéké volt a Mátyás-templom – de nem ez, amit ismerünk, hanem egyel kisebb méretű), laktak itt osztrák, francia, spanyol ajkú zsidók (volt nekik zsinagógájuk - megvan még, csak a föld alatt -, imaházuk és mikvéjük), és laktak itt magyarok. Az ő templomuk volt a gótikus Mária Magdolna templom. A Mária Magdolna templom pont annak a térnek (régi nevén Szombathely tér, ma Kapisztrán tér) volt a közepén, ami körül a szombati nagyvásároknak helyt adott. Szóval itt, a magyar lakosoknak épített Mária Magdolna templom körül zajlott az élet, itt cserélt gazdát a bor, a gabona, a csirke, itt futkostak mezítláb a purdék, és erről a térről mentek be a templomba istentiszteletre a hívő lakosok. Most beviszünk Titeket a templom (megmaradt) részébe, és megteszünk 182 lépcsőt felfelé, hogy valami csodálatos 360 fokos budapesti panorámát mutathassunk Nektek a Budai Várnegyed ezen pontjáról.
A szimbolikus lépcsőzés előtt/közben még válaszolunk egy tuttira felmerült gondolatra: miért néz ki így a Budai Várnegyed legrégebbi temploma, azaz ez az épített örökségünk..? A II. világháború ostroma során (amikor a budai lakosok a Budai Várnegyed alagútrendszerébe menekültek) a templomot bombatalálat érte, ám az igazi pusztítást mégsem a bombatalálat, hanem az azt követő hatalom döntése eredményezte: állítólag Rákosi Mátyás személyes utasítására kezdték el a templom hajórészét bontani. A templomtorony pedig azért menekült meg, mert egy akkori építésztörténész azt javasolta, hogy legyen majd ott egy Rákosi-pantheon. Úgyhogy most a megmaradt templomtoronyba el is indulhatunk: