top of page

A VÁROSLIGETI VAJDAHUNYAD VÁRÁNAK LEGCIRÁDÁSABB ÉPÜLETRÉSZE A MÁRIA TERÉZIA KORABELI BAROKK KASTÉLY

A Hunyadi család Vajdahunyadban található várának mását Alpár Ignác egy odaillő vonással kötötte össze a Mária Terézia korabeli barokk kastélyhomlokzat-szárnnyal. Az odaillő vonás egy reneszánsz stílusú összekötő épület (lent az albumban mutatjuk). Itt is elképesztően zseniális a korszakok összehangolása, a laikus szem csak az egységességet, az esztétikumot látja. Ennek az épületnek a Műjégpálya felőli oldalán pedig már gótikus és a reneszánsz épületrésszel találkozhattok úgy, hogy a történelmi Magyarország területéről újabb izgalmak sejlenek fel, olyanok például, mint az Erdélyben található Brassó város Katalin-bástyájának magasított változata, vagy éppen a felvidéki Bártfa városháza erkélye. Van itt még ezen az oldalon német, illetve felvidéki, reneszánsz stílusú sgraffito díszítés (ez a fajta díszítés az, amikor az egymásra felvitt különböző színű festékek vagy vakolatok felső rétegét precízen visszakaparják, kikarcolják) mint érdekesség, no és ezen az oldalon van a Segesváron született Vlad (karóbahúzó) Tepes havasalföldi fejedelem, elterjedtebb nevén Drakula gróf mellszobra.

Egyébként a Mária Terézia korabeli barokk kastélyhomlokzat-szárny és a Hunyadi család Vajdahunyadban található várának mása belül össze van kötve. Ez a hatalmas belső tér ad helyet a Mezőgazdasági Múzeumnak.

És, hogy milyen más csodás történelmi épületrész-mixeket alkotott a zseniális Aplár Ignác a Vajdahunyad várán belül..? ITT megmutatjuk..!

bottom of page