top of page

ENNEK A DOMONKOS-RENDBÉLI KOLOSTORNAK A LAKÓJA VOLT SZENT MARGIT, AKIRŐL A MARGIT-SZIGETET ELNEVEZTÉK

Kodolányi János egyik könyve a Boldog Margit. Ha túljutsz az első 20 oldalon, egyrészt megtanulsz magadtól középkori magyarul, másrészt olyan szinten fogsz belesüppedni Szent Margit nyúlszigeti (Szent Margit idejében így hívták a Margit-szigetet) apáca apácaéletébe és ennek a most megmutatott kolostornak a szigorú szabályszerűségébe, hogy ihaj.

IV. Béla, Margit édesapja ücsörgött a budai várnegyed-béli palotájában, amikor kitalálta, hogy itt van ez a fás-bokros magányos/csöndes/nyugodt Nyúlsziget, miért ne lehetne ide egy ferences rendbéli, egy domonkos rendbéli kolostort, sőt, a domonkos rendbéli kolostor mellé még egy királyi házat is felhúzatni. Miért..? Mert IV. Béla a tatárjárás után fogadalmat tett, amiben megígérte, hogyha elkerüli az ország a teljes pusztulást, születendő gyermekét az egyháznak ajánlja. De szuper.. Megszületett szegény Margit, akinek nem volt más választása, a ferences rend legzártabb női ágának, a domonkosbéli Szent Klára rend tagjának kellett lennie itt a Margit-szigeten megépíttetett kolostorban. Szent Margit szülei pedig amikor úgy döntöttek, lejöttek ide a budai várnegyedből, és pár hétig lányuk mellett, a királyi házban laktak, tettek-vettek..

A ferencrendiek Margit-szigeti kolostorromja után most megmutatjuk Nektek a sziget női kolostorának és a hozzá csatolt királyi háznak a maradványait, sőt, Szent Margit síremlékét is..! Gondoltad volna, hogy a Margit-sziget ilyen értékekkel teli..? És az, hogy belépődíj nélkül sétálhathass a múlt körül, sőt, még a köveit is megmászhatod, hát ez egyedülálló..!

bottom of page