top of page

TUDTAD, HOGY A BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM A VILÁG ELSŐ MŰSZAKI EGYETEME..?

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem központi épületét (ez az az épület, ami a Duna pesti oldalán található Corvinus Egyetemmel szemben van a budai oldalon) Hauszmann Alajos tervezte, merthogy felkérést kapott a világ első műszaki egyetemének megalkotására.

Vannak az épülettervezők (mint Hauszmann Alajos ugye), meg vannak az épületek szobrait megtervezők (épületszobrászok), mint jelen esetben például Senyei Károly, aki neve tulajdonképpen semmit nem mond, pedig mind a mai napig találkozhatunk alkotásaival akár a Vigadó előtti téren, akár a Budavári Palota József nádor kriptájában, vagy akár a Nemzetvédelmi Egyetem főlépcsőházában, de ha kimegyünk a Hősök terére, I. Szent István és II. Endre is az ő műve.

No. Ez a Senyei Károly alapvetően nagy arc lehetett, hisz a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem bejáratához tervezett szobrokat, azaz az építész, építő, vegyész és gépész karok megtestesítőit hölgyekként ábrázolta. A négy szoborra 1945-ben a Corvinus Egyetem elől célba lőttek az oroszok, így a teljesen megsemmisült szobrokat csak 2007-ben, a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói segítségével alkották meg újra.

Ha bejössz velünk a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem épületébe, a keretes szerkezetű épület aulájánál állj meg egy picit te is, hisz 1956. október 22-én itt zajlott az „aulai diákgyűlés”, illetve innen indult a másnapi Bem-szoborhoz történő felvonulás.

bottom of page