A 2,5 km hosszú és 500 m széles Margit-sziget a budapestieknek a zöld, a szabadság, a levegő, a munka utáni rosé fröccsözés, a sportolás, a kikapcsolódás, a szerelmes andalgás. Nnode gondoltál-e arra, hogy egyszer a Margit-szigetnek úgy indulj neki, hogy kincs-keress csapatoddal, barátaiddal, szerelmeddel..? Merthogy a Margit-szigeten is van kincs: van épített és természeti örökség, jópár..! Nem is akármilyenek..! Például a sziget árnyas fái alatt nyugszik Szent Margit, kolostorának udvarrészén. Róla nevezték el a Margit-szigetet. Vagy tudtad, hogy József nádor a Margit-szigeti kastélyát ahhoz a több száz éves Ferenc rendi kolostorromhoz építtette hozzá, ami még ma is megvan (kivéve a kastélyt)..? Sorolhatnánk még, de mi most bele is kezdünk a helyszínek megmutatásába a Margit-híd irányából haladva az Árpád-híd felé. Innentől kezdve Tied a terep..! Végy elő egy Google térképet, és vadászd le a Margit-sziget épített és természeti örökségeit, miután végignézted albumainkat..! Garantált a kikapcsolódás..!
A Margit-szigeten két középkori kolostorrom van, az egyik a ferencrendieké, a másik a domonkosrendi apácák kolostorromja, ott élt (nyilván amíg nem volt rom) Szent Margit, IV. Béla lánya, a Margit-sziget nevének névadója. De ez a ferences kolostor sem volt uncsi épített örökséges téma, nem véletlen építtette hozzá József nádor a Margit-szigeti kastélyát a ferencrendiek kolostorromjához (kolostorrom még van, József nádor kastélyát a II. világháborúban találat érte, így azt a részt lebontották). Megmutatjuk a ferencesrendi kolostorromot elölről, hátulról, oldalról (klikk) egyrészt, hogy találgathass, melyik-melyik oldal, másrészt pedig, hogy elképzelhesd, itt, ezen a "földfelszínen" anno milyen középkori cipőtípusok koptathatták a kolostor köveit..
Kodolányi Jánosnak egyik könyve a Boldog Margit. Ha túljutsz az első 20 oldalon, egyrészt megtanulsz magadtól középkori magyarul, másrészt olyan szinten fogsz belesüppedni Szent Margit nyúlszigeti (Szent Margit idejében így hívták a Margit-szigetet) apáca apácaéletébe és ennek a most megmutatott domonkosrendi kolostornak a szigorú szabályszerűségébe, hogy ihaj. Ezt a domonkosrendi kolostort és a közvetlen mellette lévő királyi házat - no meg a fent említett ferencrendi kolostort - (nyilván nem a romot, hanem az eredeti verziót) IV. Béla építtette. A domonkosrendi női kolostort (más néven apácazárdát) azért, mert megfogadta, hogyha a tatárjárás során az ország elkerüli a teljes pusztulást, születendő gyermekét az egyháznak ajánlja. De szuper.. Megszületett szegény Margit, akinek nem volt más választása, ide került a Margit-szigeti domonkosrendi kolostorba. Szent Margit szülei pedig amikor úgy döntöttek, lejöttek a budai várnegyedből, és pár hétig lányuk mellett, a királyi házban laktak, tettek-vettek..
Ha a domonkosrendi apácák kolostorromjától tovább indulsz észak felé, nem kell keresgetned, a Margit-szigeti víztorony magamutogató volta egyértelműen megszabja, hogyan haladj tovább. Ez az 57 méter magas, szecessziós stílusjegyeket magán hordó, vasbetonból készült épület 1911-es építésű, melynek közvetlen lábánál nyaranként színházi előadások, koncertek kerülnek megrendezésre. Aki tudja és akarja, ha megmássza a víztorony 152 lépcsőjét, körbeölelheti Budapestet..! Ha pedig nincs kedv élőben lépcsőzni, mi mindent megmutatunk, ITT..! :)
Tudtad, hogy Budapest Fővárosi Vízművének logója a Margit-szigeti víztorony..?
A Margit-szigeten nem csak középkori kolostorromok (ferencesrendi kolostorrom, domonkosrendi kolostorrom), hanem még egy cuki középkori mini-kápolna is található. Ez a Szent Mihály kápolna. A kápolna elképesztő történetét, és fotóit (!bejutottunk!) ITT találod.
A Margit-sziget északi részén lévő, 10500 nm-es japánkert 1936-ban épült, a Margit-sziget területrendezését 1867-től megcélzó József nádor intézkedéseinek egyik hozadékaként. A tervezést olyan komolyan vették, hogy a sziklakert részt egy erre szakosodó Spath nevezetű cég alakította ki, a tórendszer kialakítását pedig egy Kunsch nevű vállalkozó irányította.
Ahhoz, hogy a japán nemzeti jelképét és a japán identitás részét képező japánkert sétálva-elmélkedő és meditáló feelingjét átélhesd, olyan időpontot válassz a meglátogatására, amikor csak te/ti (és egy kacsa) olvadhattok eggyé a japánkert árasztotta harmóniában.
Valahogy az esős, szürke felvételeknek is van hangulata. Mert bizony ameddigre elértünk a hat állomásos Margit-szigeti kincs-kereső sétánk hatodik pontjához, eleredt az eső. Pont a vizet fakasztó kútnál. Két kútja van a Margit-szigetnek, az egyik a Margit-híd bejáratnál (ez szökőkút, mindenki ismeri, úgyhogy most kihagytuk a felfedező túránkból), a másik ez, az Árpád-híd lábánál. Ezt a kutat Bodor kútnak hívják, és zenél. Bodor kút, mert Bodor Péter székely ezermester a kút eredeti verzióját 1820-22 között alkotta, ami akkor Marosvásárhely főterére került. Node miért volt truváj egy zenélő kút az 1820-as években, és hogy tette össze ezt az építményt Bodor Péter, és mikor került a Margit-szigetre a kút mása..? ITT sztorizunk, no meg képeket is mutatunk. :)
Vélemény-margók az ERRE-ARRA fotós ajánlóról:
Dr. Kárpáti Róbert pszichiáter, Szilágyi Áron háromszoros olimpiai kardvívó, és a ferencvárosi labdarúgócsapat mentális felkészítője:
"A mai felgyorsult világunkban nélkülözhetetlen, és kiemelten fontos a mentális egészségünkre való odafigyelés. Ez történhet sporttal akár, vagy pontosan abban a formában is, amit az ERRE-ARRA fotós ajánló közvetít: "Mozdulj, láss, tapasztalj, élj, vedd észre a téged körbeölelő világ apró részleteit, rezdüléseit." Ez a stresszoldó faktor mindenki számára elérhető. Boldog szívvel ajánlom ezekkel a csodálatos fotókkal operáló honlapot!"