top of page
Keresés

TUDOD, MELYIK ÉPÜLET VAN A HÚSZEZER FORINTOS PAPÍRPÉNZÜNKÖN?

ERRE-ARRA fotós ajánló

  

Ebben az ERRE-ARRA fotós ajánlóban a VIII. kerület Palotanegyed részéhez invitálunk. Kevesen tudják, de a Kossuth téren felépült Parlament előtt a most bemutatott épületben gyűltek össze az akkori nagyjaink, és döntöttek a haza sorsáról. Ez az az épület, ami a húszezer forintos papírpénzünkön is látható.

 

Egy kis előzmény és az épület maga:

1838 márciusában Csepel-szigetnél a Duna jege feltorlódott, a jég miatt a Duna megemelkedett, és a mélyebben fekvő pesti oldal adott szakaszait, többek között az épp építésnek indult Nemzeti Múzeum körüli összes földszintes, VIII. kerületi kisiparos házát a földig rombolta. A kisiparosok kiszorultak a József körút másik oldalára, a Nemzeti Múzeum köré pedig arisztokraták és a haza javát szolgáló politikusok kezdtek palotákat építtetni, felismervén azt a tényt, hogy divatos és ingatlan-értéknövelő a Nemzeti Múzeumra néző házat/lakást tulajdonolni, abban élni, dolgozni. Hogy a Nemzeti Múzeum köré húzott sok palota közül melyik a legértékesebb, talán mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogyha a kezedbe veszed a 20 000 Ft-os papírpénzünket, ez a palota köszön vissza róla. A Kossuth téren felépült Parlament előtt itt gyűltek össze politikusaink. 

Rekord gyorsan, mindössze három hónap alatt épült fel a zseni építészünk, Ybl Miklós által megtervezett, és Diescher József építőmester által kivitelezett csodálatos épület, melyben 1866-tól 1902-ig üléseztek a politikusok (1902-ben költöztek át az akkorra megépült Parlamentbe a képviselők). 

Hogy mely nagyjaink jártak itt, mi a jelenlegi funkciója, és hogyan nézett ki a Parlament-előd, a Régi Képviselőház..? Megmutatjuk:

Ma Olasz Kultúrintézet, anno a Parlament elődje: a Régi Képviselőház. Az épület, ami a 20 000 Ft-os papírpénzünkön is látható.
Ma Olasz Kultúrintézet, anno a Parlament elődje: a Régi Képviselőház. Az épület, ami a 20 000 Ft-os papírpénzünkön is látható.

Az alábbiakban bemutatunk a Nemzeti Múzeum köré épített másik két palotát. Az egyik a gróf Festetics család által építtetett Festetics-palota, a másik a gróf Csekonics János által a lányának nászajándékba felhúzatott Károlyi-Csekonics-palota.

A Festetics család budapesti palotája
A Festetics család budapesti palotája

A Károlyi-Csekonics-palota
A Károlyi-Csekonics-palota

 

 

Vélemény-margók az ERRE-ARRA fotós ajánlóról:

 

Feszty Zsuzsa, Feszty Árpád festőművész, a Feszty-körkép megalkotójának unokahúga:

 

"Az errearra.org-on megjelenő fotók és írások magával ragadóak, nagyon élvezem nézegetni, olvasgatni őket. Mind az épített örökségért, mind a természeti értékekért rajongó személy, hű látogatója vagyok ennek a csodálatos honlapnak."

 


 


 

© ERRE-ARRA fotós ajánló

A honlapon szereplő összes tartalom a szerző tulajdonát képezi. A szerző viszont nem zárkózik el: tehát nyugodtan keresd, hogy az ő írásos engedélyével tudd hivatalosan leközölhetővé tenni az anyagait más site-okon, esetleg nyomtatásban. A szerzőt itt éred el: errearra.fotosajanlo@gmail.com

bottom of page