top of page

AZ ANDRÁSSY ÚT EGY MEGSZÜRKÜLT HOMLOKZATÚ ÉPÜLETE CSODÁT REJT - KÉPZŐMŰVÉSZETI EGYETEM

1800-as évek vége.. Andrássy út teljes rehabilitációja: számos ház lerombolása, több 10000 ember időszakos hajléktalanná válása; 1872-től kezdődő szoros, 5 éves rehabilitációs projektterv felállítása, beszivárgó gazdasági világválság szele.. Kosz, por, káosz.. Ebben a helyzetben, környezetben és korban épült fel közvetlenül a Régi Zeneakadémia épülete mellett (ahol Liszt nem csak előadott, ott is lakott) sok más, az Andrássy út arculatát ma is meghatározó épület egyike: a Képzőművészeti Egyetem. Ami tulajdonképpen belülről egy, kívülről két épület. Az Izabella utca – Andrássy úti saroképület visszafogott, mégis, apró részleteiben percekre elidőzhetsz. Csak állj meg előtte, nézz felfelé, és garantáljuk, elámulsz. És nem csak, hogy elámulsz, múzeumi belépő nélkül tekinthetsz rá Székely Bertalan híres magyar festő alkotásaira, ugyanis anno állványokon egyensúlyozva festett oda nekünk egy Raffaelot, Tizianot, és egy Leonardo da Vincit is például. A másik (kívülről-nem-tudod-eldönteni,-hogy-a-kosztól-sötétszürke,-vagy-eredetileg-fekete,-csak-megkopott) épület pedig belülről rejt csodát. Lotz freskók, és Róth Miksa üvegablakok között sétálhatsz, ha belépsz a kapun..

Egyébként a Lotz freskós épület a Képzőművészeti Egyetem Műcsarnoka (kiállítások színhelye, de itt van a Rektori Hivatal és a Tanulmányi Osztály is), a Székely Bertalan által „graffitizett” épület a tantermek, nyomó műhelyek épülete.

A Képzőművészeti Egyetem rendelkezik egy egész nagy területtel is, méghozzá a Kmety Gy u., Bajza u., Szondy u., Munkácsy Mihály u. által határolt területen. Ez az úgynevezett Epreskert. És hogy miért Epreskert..? Itt megtudhatod.

bottom of page