top of page

A LEGHOSSZABB NEVŰ KASTÉLYUNK FEJÉR MEGYÉBEN TALÁLHATÓ

Fölfele, jobbra, fölfele, jobbra, lefele, jobbra, fölfele-és-lefele-is, lefeléből jobbra. No így képzeld el az Iszkaszentgyörgyi Amadé-Pappenheim-Bajzáth-kastély alaprajzát. Semmi négyszög, vagy csík, vagy U alak, érted.  Ez legalább annyira egyedi, mint az, hogy egy háromszavú faluban három tulajdonnevű kastéllyal van dolgunk. Igen, ez a leghosszabb nevű kastélyunk. Az is egyedi, hogy a főszárnyrészt egy finn srác bérli (jól be is rendezte neobarokk és empire stílusú bútorokkal), ahol tárlat-vezet spontán vagy nem spontán érkezőknek, és az is egyedi, hogy a fölfelé-jobbra szárnyban a helyi iskola működik.

Hogy is van ez a háromszavú falu? Iszka Szent György (csak egyben). Hogy is van ez a háromnevű kastély? A kastélyt 1735-ben Amadé Antal építette, aztán az épület Bajzáth József veszprémi püspök tulajdonába került, és legutoljára a Pappenheim grófi család gyermekei futkározhattak a kertben, egészen a II. világháborúig. Aztán volt itt kórház, menekültszállás, üdülő, munkásszálló, tanácsi hivatal, rendőrőrs, vegyesbolt, gyógyszertár, posta, művelődési ház, finn nagykövetség, könyvtár, mozi, általános iskola és szolgálati lakás. Úgy érezzük magunkat, mint amikor Gombóc Artúr sorolta, hogy: kerek csokoládé, szegletes csokoládé, hosszú csokoládé, a rövid csokoládé, a gömbölyű csokoládé, a lapos csokoládé, a tömör csokoládé, a lyukas csokoládé, a csomagolt csokoládé, ………. csokoládé!

Szumma-szummárum: ha Fejér megyei kastélyoztok, ne hagyjátok ki a szórásból az Iszkaszentgyörgyi Amadé-Pappenheim-Bajzáth-kastély auráját sem. Mert az elég durván van neki.

bottom of page