top of page

TUDTAD, HOGY A KESZTHELYI FESTETICS-KASTÉLY TULAJDONOSÁNAK BUDAPESTEN IS VOLT EGY CSILLI-VILLI PALOTÁJA..?

Ki gondolná első blikkre, hogy a híres, hírhedt VIII. kerület bizony tele van több tucatnyi gyönyörű palotával..? A most bemutatandó Festetics-palota a Nemzeti Múzeum mögött helyezkedik el, és 1862 és 1865 között Festetics György megbízására, Ybl Miklós tervezte. (Ybl Miklós tervei alapján készült el egyébként egy halom csudaszép épített örökségünk, pl. az erre-arrán bemutatott turai Schlossberger-kastély, az extrahosszan épült Szent István Bazilika, a Várbazár, az Operaház, az Unger-ház – aminek a fa kockakövein még te is lépkedhetsz, Róth Miksa szülői háza, a Széchenyi kilátó – ami valaha egy szökőkút volt,  sőt, a Rác fürdő és a Rudas fürdő klasszicista stílusú épülete is.)

És hogy hogy került a híres, hírhedt VIII. kerületbe a keszthelyi Festetics-kastély tulajdonosának, Festetics Györgynek a palotája..? Így: „Egy magyar mágnásnak nem lehet Bécsben palotája a nélkül, hogy Pesten is ne legyen” - mondta Festetics György.

Festetics György példáját követve (aki elsőként építtette fel városi palotáját) jópár arisztokrata húzott fel palotát a Nemzeti Múzeum köré. Pl.: gróf Csekonics János apuka (Széchenyi István országos haverja), aki a lányának nászajándékba szánta ezt az illusztris belsővel rendelkező épületet. (Tudtad, hogy a Károlyi-Csekonics Palotában forgatták a Kincsem című film egy jelenetét..?)

HA KESZTHELYEN JÁRSZ, SÉTÁLJ EGYET A FESTETICS-KASTÉLY KERTJÉBEN, MAJD HATOLJ BE A KASTÉLYBA IS NEM BÁNOD MEG!

bottom of page