top of page

EGY TITOKSZIGET A VÁROS KÖZEPÉN

Úgy hívják, hogy Dandár. A neve elég kemény, a vize lágy, és még gyógy is. A neve az utcáról (IX. kerület, Dandár utca) kapta, a fürdő meg titkos. Elrejtették egy bérház jellegű portál mögé. Kicsit a VII. kerületi rituális fürdőépületre hajaz a szitu (ahova szintén egyedülálló módon bejutottunk). Imádjuk a titkokat, pláne ha még épített örökségbe is be van bugyolálva.

Tudtad-e, hogy századelőn a bérházakban csak a gazdagok lakásában volt fürdőszoba..? És hogy ez általában 1 bérház/ 1 lakás volt..? Ezért, meg még ki tudja miért, az 1930-as években a főváros kitalálta, hogy minden kerületbe építtet közfürdőt. Így született a Dandár is, 1930-ban. Egy K. Császár Ferenc nevezetű úriember munkája, ő építette ezt az épület is, a Gellért-hegy oldalában.

A Dandárt többször átépítették, és volt olyan is, amikor évekig tartálykocsikban hozták a gyógyvizet a fürdőbe. Most a Nemzeti Színház alatt található (igen) gyógyvízforrásból (mert ott is van) szállítják vezetéken a gyógyvizet.

Van a fürdőnek retro része, imádjuk, úgyhogy megmutatjuk. A hátsó lépcsőn lehet feljutni a legfelső szintre, az egykori uszodamester lakásába. A lépcsőháztól a lakásig az 1978-as designnal találkozhatunk, nagyon jó állapotban.

Aztán van még az udvari, 36 és 38 fokos medence.. Télen, nyáron, este nyolcig, tehát minden hangulatban kipróbálható. Menj el az élményért.. Megéri..

bottom of page