top of page

YBL MIKLÓS FŐVÁMPALOTÁJA, AMI IDŐVEL AZ EGYIK LEGVERSENYKÉPESEBB EGYETEMMÉ AVANZSÁLÓDOTT - CORVINUS EGYETEM

A Covinus Egyetem kakukktojás az egyetemek sorában, hisz Ybl Miklós az állam felkérésére nem egyetemnek, hanem fővámpalotának tervezte meg az épületet, így a termek (ahol jóideje a diákok az egyetemi szintű tudást pakolják be az elméjükbe) anno irodákként funkcionáltak, tehát 1874. május 1-től szorgosan jártak ki-be a kereskedelemmel foglalkozó hivatalnokok, ügyintézők, polgárok az épületen belül található vámhivatalba, pesti pénzügyigazgatóságra, a központi árüzleti igazgatóságra és a bányatermék igazgatóságra. Az épület a II. világháborús károk helyreállítását követően funkcióváltáson esett át, és Móricz Zsigmond, Márai Sándor, Szerb Antal könyvekből jól ismert elegáns öltözetű, könyökvédős hivatalnokok irodáit a közgazdaságtudománnyal foglalkozó nagynevű oktatók, és a hozzájuk járó okosodni vágyó fiatalok vették át.

Tudtad, hogy az Ybl Miklós tervezte neoreneszánsz épület méretét tekintve az egyik legnagyobb Ybl alkotás..? És hogy olyan híressé lett emberek koptatták az egyetem iskolapadjait, mint Czene Attila és Kovács Ágnes olimpiai bajnok úszók, Herczeg Zoltán divattervező, vagy éppen a politikában magas pozíciót betöltő/betöltött miniszterek, mint például Varga Mihály, Bajnai Gordon, Chikán Attila, Járai Zsigmond, Kupa Mihály, László Csaba, Veres János..?

És azt tudtad, hogy időközben, azaz 2004-ben rebrandingen átesett, Corvinus Egyetemmé váló intézmény mind a mai napig a magyarországi egyetemek élvonalában, nem utolsósorban pedig az egyetemi világrangsorban öt másik magyar egyetemmel vállvetve prominens helyen található..?

bottom of page