top of page

BUDAI VÁRNEGYED MA IS HASZNÁLATBAN LÉVŐ LEGRÉGIBB ÉPÜLETE, A VÖRÖS SÜN

Buda ma is használatban lévő legrégibb épülete, a Budai Várnegyedbeli Vörös sün. Mennyire régi, miért éppen Vörös sün, és kik éltek itt ebben az épületben..?

Az épület több, 1260 körül épített, különböző magasságú, korai gótikus középkori lakóház egyesítéséből jött létre, pont ezért három címe is van: küldhetsz levelet a Hess András tér 3-ba, a Fortuna utca 1-be, és a Táncsics Mihály utca 2-be is, mindegyik ebbe a házba érkezik.

Ha akarnánk, akkor sem tudnánk letagadni, hogy a Vörös sün Vörös sün, hisz a ház bejárati homlokzatánál a bejárat fölött is ott van bizony 3D-ben a vörös sün. Az épület volt pálos kolostor, aztán egy György nevű pálos rendfőnök az épületet elcserélte a Boszniai Királyság trónörökösével, aki kiadta a lakásokat (ami biztos -róluk van adat-: Bertalan asztalosnak, és Zöld János ablakgyártónak). Az 1400-as években járunk, szóval ekkortájt olyan is történt, hogy például az épület előtti harcban esett el Buda utolsó török kormányzója, Abdurrahmán Abdi Arnaut pasa. A török kiűzése után a romossá vált épületet egy posztókészítő bérelte Bécstől, majd egyszercsak az épület 1760-ban gyermekszínházzá alakult (az épületnek volt nagyterme, majd az udvaron is felállítottak egy színpadot), 1764-ben pedig az épület fogadóvá avanzsálódott. No hivatalosan a fogadóvá válása óta Vörös sün a Vörös sün, legyen az bármi: akár különböző tulajdonosok által üzemeltetett fogadó, akár a XX. század elején nyitott nyilvános ház, vagy szinteltolásos lakóház jelenbéli budai polgárokkal. Gyere be, megmutatjuk, hogy tűnik belülről egy háznak az, ami kívülről négy ház.

bottom of page